Deze nieuwe belasting heet de pseudo-eindheffing. De naam klinkt ingewikkeld, maar het idee erachter is vrij eenvoudig: stel je als werkgever een benzine-, diesel- of hybride personenauto beschikbaar die een medewerker ook privé of voor woon-werkverkeer gebruikt? Dan betaal je als werkgever vanaf 2027 in veel gevallen extra belasting.
Hoeveel ga je als werkgever betalen?
De belasting bedraagt 12% van de cataloguswaarde van de auto per jaar.
Stel: je geeft een medewerker vanaf 2027 een benzineauto van de zaak met een cataloguswaarde van €40.000. Dan kan dat voor jou als werkgever neerkomen op €4.800 extra belasting per jaar.
Ook hybride en plug-inhybride auto's vallen onder de nieuwe regeling. Voor volledig elektrische auto's geldt deze extra belasting niet.
Goed om te weten: woon-werkverkeer telt voor deze regeling ook als privégebruik. Een medewerker die de auto alleen gebruikt voor zakelijke ritten en om van huis naar het werk te rijden, kan dus alsnog onder de regeling vallen.
En als een medewerker nu al een auto van de zaak heeft?
Voor bestaande auto's geldt een overgangsregeling. Heeft een medewerker de auto al vóór 1 januari 2027 van dezelfde werkgever gekregen? Dan hoef je niet direct vanaf 2027 de extra belasting te betalen.
Het kabinet wil deze overgangsperiode laten lopen tot en met 31 december 2030. Dit is op Prinsjesdag 2026 voorgesteld en moet nog worden goedgekeurd door de Tweede en Eerste Kamer.
Wat als een medewerker tijdelijk een andere auto krijgt?
Ook hierover zijn op Prinsjesdag nieuwe voorstellen gedaan. Stel dat de vaste auto van een medewerker bij de garage staat voor onderhoud, een reparatie, schadeherstel of een bandenwissel. Krijgt de medewerker tijdelijk een fossiele vervangende auto mee? Dan wil het kabinet voor maximaal 14 dagen een uitzondering maken.
Daarnaast wordt een uitzondering voorgesteld voor situaties waarin je heel kort een fossiele auto beschikbaar stelt. Het gaat om één periode van maximaal zeven aaneengesloten dagen per kalenderjaar. Ook voor handgeschakelde lesauto's komt er volgens het voorstel een uitzondering.
Deze uitzonderingen zijn nog niet definitief. Ze moeten eerst door de Tweede en Eerste Kamer worden goedgekeurd.
Wat betekent dit voor jou?
De nieuwe belasting kan een auto van de zaak vanaf 2027 een stuk duurder maken. Zeker wanneer binnen jouw organisatie meerdere medewerkers in een benzine-, diesel- of hybride auto rijden, kunnen de extra kosten behoorlijk oplopen.
Het is daarom verstandig om de komende tijd naar je wagenpark en lopende leasecontracten te kijken. Welke auto's rijden er nu? Wanneer lopen contracten af? En welke keuzes maak je richting 2027?
Zo weet je op tijd welke gevolgen de nieuwe regels voor jouw organisatie kunnen hebben.
Heb je vragen?
Heb je vragen over dit onderwerp? Wij denken graag met je mee. Neem dan contact met ons op via info@felixxwerkt.nl of bel ons op 085-083 10 00.