Wat is de situatie?
Wanneer pensioen van een Nederlandse pensioenverzekeraar wordt overgedragen naar een buitenlandse pensioenverzekeraar, ziet de Nederlandse Belastingdienst dit vaak als een ‘fictieve afkoop’. Dit betekent dat het pensioen vlak vóór de overdracht wordt gezien als belastbaar loon uit eerdere werkzaamheden.
Er bestaat een uitzondering, bijvoorbeeld als iemand in het buitenland gaat werken of bij een internationale organisatie in Nederland. Om hiervoor in aanmerking te komen, moet:
- De buitenlandse pensioenverzekeraar zekerheid bieden of aansprakelijkheid accepteren voor eventuele belasting, of
- De werknemer zelf voldoende zekerheid bieden
Met andere woorden: er moet worden gegarandeerd dat eventuele belastingverplichtingen worden nagekomen.
Oordeel van het Hof van Justitie
Volgens het Hof vormt deze Nederlandse regeling een belemmering voor het vrije verkeer van werknemers binnen de EU. De belangrijkste punten:
- Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen overdracht binnen Nederland en naar andere EU-landen
- Werknemers die naar het buitenland gaan, worden benadeeld
- De eis dat buitenlandse pensioenverzekeraars garanties moeten geven, is onrealistisch
Het Hof vindt dat deze regels werknemers ontmoedigen om in een ander EU-land te gaan werken. Daarmee zijn ze in strijd met Europese wetgeving.
Wat betekent dit in de praktijk?
Voor werknemers die in het buitenland gaan werken en pensioen hebben opgebouwd in Nederland, wordt het eenvoudiger om hun pensioen over te dragen. Door deze uitspraak mag de Nederlandse regeling rondom ‘fictieve afkoop’ geen belemmering meer vormen.
Conclusie
De uitspraak van het Hof zorgt ervoor dat internationale mobiliteit binnen de EU minder wordt belemmerd. Werknemers kunnen makkelijker een stap naar het buitenland maken zonder dat hun pensioenoverdracht onnodig wordt bemoeilijkt.
Heb je vragen?
Neem dan contact met ons op via info@felixxwerkt.nl of bel ons op 085-083 10 00.